środa, 28 listopada 2012

Zarzut błędu w ustaleniach faktycznych




Wyrok z dnia 18 marca 2005 r., II CK 556/04 

Oparcie wyroku na podstawie faktycznej niepowołanej przez powoda jest orzeczeniem ponad żądanie w rozumieniu art. 321 k.p.c.

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego (uchwała siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2008 r., III CZP 49/2007, OSNC 2008/6 poz. 55). Uchwała ma moc zasady prawnej. sąd drugiej instancji rozpoznający sprawę na skutek apelacji nie jest związany przedstawionymi w niej zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa materialnego, wiążą go natomiast zarzuty dotyczące naruszenia prawa procesowego; w granicach zaskarżenia bierze jednak z urzędu pod uwagę nieważność postępowania.Powyższa uchwała ma istotne znaczenie w zakresie skuteczności podnoszenia w apelacji zarzutów dotyczących naruszenia prawa procesowego.
Zarzuty te będzie można skutecznie podnieść w środku odwoławczym tylko wówczas, gdy strona zwróciła uwagę sądu I instancji na uchybienia przepisom postępowania wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu w trybie art. 162 KPC. Uchybienia, na które nie zwrócono uwagi przed sądem pierwszej instancji uchylają się spod jakiejkolwiek kontroli instancyjnej, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie sąd powinien wziąć pod uwagę z urzędu (tj. nieważność postępowania oraz okoliczności wskazanie w art. 202 KPC tj. okoliczności, które uzasadniają odrzucenie pozwu, jak również niewłaściwy tryb postępowania, brak należytego umocowania pełnomocnika, brak zdolności procesowej pozwanego, brak w składzie jego organów lub niedziałanie jego przedstawiciela ustawowego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz