środa, 12 grudnia 2012

Delikt konstytucyjny




W prawie konstytucyjnym delikt oznacza naruszenie, przekroczenie Konstytucji lub ustawy w sposób widoczny dla społeczności, poprzez czyn niewyczerpujący znamion przestępstwa. Na gruncie odznaczonego prawa konstytucyjnego delikt konstytucyjny popełnia ten, kto swoim czynem "będącym przestępstwem" umyślnie lub nieumyślnie naruszył Konstytucję lub inną ustawę obowiązującą w Polsce "w związku z zajmowanym stanowiskiem i w zakresie urzędowania".

Odpowiedzialność za popełnienie deliktu konstytucyjnego dotyczy tylko wąskiej grupy najważniejszych urzędników państwowych wymienionych w art. 198 Konstytucji . Są to: Prezydent, Prezes Rady Ministrów, członkowie Rady Ministrów, Prezes NBP, Prezes NIK, członkowie KRRiT, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych oraz, w ograniczonym zakresie, poslowie i senatorowie. O popełnieniu deliktu konstytucyjnego rozstrzygać może jedynie Trybunal Stanu. 


Sprawa uboju rytualnego

Rozporządzenie nie może być sprzeczne z ustawą. Ustawa zakazywała uboju, a rozporządzenie wyrażało na to zgodę.  Rozporządzenie przez osiem lat funkcjonowało w Polsce. Prokurator wszczął postępowanie przeciwko byłemu ministrowi Rolnictwa Olejniczakowi i jego poprzednikom o przekroczenie uprawnień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz